Proszę wyłącz adblocka. Staram się, by reklamy nie przeszkadzały w czytaniu strony...

poniedziałek, 13 listopada 2017

Gruntowna regeneracja lamp bi-xenon w Golfie V

Oto pacjent - Golf mojej żony. Ma lampy bixenon. Golf prawie oślepł. No niby świeciło, ale nie tak jak powinno. Jak bardzo nie tak? O tym w dalszej części artykułu. Postanowiłem coś z tym zrobić. I w tym przypadku odnową lamp zająłem się sam. Klosze lamp są w dobrym stanie i nie było potrzeby robić z nimi czegokolwiek.

Dlatego też zamówiłem dwie paczki. Pierwszą z palnikami D2S, a drugą od Pana Huberta Cugiera, który już nie pierwszy raz regeneruje mi lampy.


Przed zdjęciem lamp pomazałem trochę ścianę i drzwi w garażu. Nie powiem, by żona była szczęśliwa z tego powodu (bo nie była).


Zatem zdjąłem lampy z auta. Ja zrobiłem to korzystając z poradników na YT - są dostępne. Po zdjęciu pacjenci trafili na stół operacyjny, a Golf pozostał bez świateł (swoją drogą śmiesznie wygląda ten samochód bez patrzałek). Na zdjęciu pacjenci na stole operacyjnym.


Czas otworzyć paczkę i pokazać co tam ciekawego przyszło. Otóż przyszły 2 pięknie zregenerowane odbłyśniki! Bo trzeba Wam wiedzieć, że Pan Hubert wysyła także odbłyśniki, które możesz zamontować sobie sam. Wpłacasz kaucję, którą otrzymasz z powrotem po odesłaniu swoich odbłyśników. I dla majsterkowiczów jest to rozwiązanie idealne!


Biorę się za lampę.


Każdy etap fotografuję - by przy składaniu nie popełnić jakiegoś zonka. Tutaj zapłonnik (lub starter - zwał jak zwał).


Po jego zdjęciu widać już palnik i blokadę.


A po wyjęciu wszystkiego - soczewkę. W Golfie V wystarczy odkręcić tylko 4 śruby zaznaczone strzałkami, by wyjąć soczewkę z odbłyśnikiem.


Po wykręceniu śrub. Tu uwaga - niepotrzebnie wykręciłem z białej blokady i z silnika regulacji - nie rób tego, 4 śruby wystarczy. Mi nie miał kto powiedzieć, że tego się nie wykręca, Ty już wiesz.


Wyjmuję odblask, przesłonę i soczewkę. Przy okazji należy wypiąć kabel z zasilaniem do przesłony (wiązka z kablami niebieskim, czarnym i brązowym).


I element na wierzchu. Pierwsze co się rzuca w oczy, to brud na soczewce.


Ona jest naprawdę brudna. Przeczyściłem z obu stron, by pokazać o co chodzi. To nie para wodna, tylko taki białawy nalot.


Mikrofibra w dłoń oraz płyn do czyszczenia optyki w aparacie. Poradził sobie - soczewka zaczęła widzieć świat. Gdy  musisz przedmuchać soczewkę lub odbłyśnik rób to za pomocą sprężonego powietrza do komputerów, a nie dmuchając na optykę lampy.


Rozkręciłem 4 kolejne śruby i rozłączyłem soczewkę i odblask z przysłoną.


Mój odblask prezentował się tak jak na foto. Znów biały nalot i widoczne wypalenie sreberka ponad palnikiem.


I porównanie odblasku mojego i tego podesłanego mi przez Pana Huberta.


Zatem skręcam wszystko, wkładam do lampy i robię porównanie obu lamp. Zdjęcie mówi więcej niż tysiąc słów.


Druga lampa podobnie i śmigam go garażu. Robię korektę ustawienia świateł (do namalowanych wcześniej linii) i robię fotki. I teraz najciekawsze - fotki przed i po. Najpierw w garażu, potem na zewnątrz (tak, tak, zrobiłem takowe). Aparat na ustawieniach manualnych, będę pisał przy każdym zdjęciu jakie były ustawienia.

Zdjęcie w garażu przed - Sobota, 11 listopad godzina 17:49. Czas naświetlania 1/100 sek. Przesłona F/3,5. ISO 500. Obiektyw 18 mm. Balans bieli światło jarzeniowe (zimne białe jarzeniowe). Lampa błyskowa: Nie.


Zdjęcie w garażu po - Sobota, 11 listopad godzina 21:03. Czas naświetlania 1/100 sek. Przesłona F/3,5. ISO 500. Obiektyw 18 mm. Balans bieli światło jarzeniowe (zimne białe jarzeniowe). Lampa błyskowa: Nie.


Zdjęcie na zewnątrz przed. Piątek, 10 listopad godzina 22:58. Czas naświetlania 0.4 sek. Przesłona F/3,5. ISO 500. Obiektyw 18 mm. Balans bieli światło jarzeniowe (zimne białe jarzeniowe). Lampa błyskowa: Nie.


Zdjęcie na zewnątrz po. Niedziela, 12 listopad godzina 18:04. Czas naświetlania 0.4 sek. Przesłona F/3,5. ISO 500. Obiektyw 18 mm. Balans bieli światło jarzeniowe (zimne białe jarzeniowe). Lampa błyskowa: Nie.


Zdjęcie na zewnątrz przed. Piątek, 10 listopad godzina 23:00. Czas naświetlania 0.4 sek. Przesłona F/3,5. ISO 500. Obiektyw 18 mm. Balans bieli światło jarzeniowe (zimne białe jarzeniowe). Lampa błyskowa: Nie.


Zdjęcie na zewnątrz po. Niedziela, 12 listopad godzina 18:02. Czas naświetlania 0.4 sek. Przesłona F/3,5. ISO 500. Obiektyw 18 mm. Balans bieli światło jarzeniowe (zimne białe jarzeniowe). Lampa błyskowa: Nie.


I kilka słów ode mnie. Wymieniając palniki na nowe poświęć lampom kilka chwil. Bo sama wymiana palników może nie wystarczyć. Bo kupujesz nowe i okazuje się, że jest taka sama lipa jak przed wymianą. Wymień odbłyśniki, wyczyść soczewki. Ta suma małych zabiegów decyduje o piorunującym efekcie. Xenon znów cieszy. Gdy masz zdegradowane klosze - nimi zajmij się w pierwszej kolejności. Albo zrób to samodzielnie, albo oddaj do na przykład Pana Huberta, który Ci kompleksowo zregeneruje lampy wraz ze szlifowaniem i nakładaniem nowego lakieru. I masz oryginalne zregenerowane lampy, a nie Chińczyki niewiadomej jakości. No i jeszcze samochód wygląda cudnie z takimi lampami, a nie takimi chorymi na zaćmę.


Czy trzeba więcej słów? Jeśli pytasz się czy warto - odpowiem WARTO. Na zdjęciach nie ma żadnych trików z podnoszeniem czułości. Specjalnie robiłem je w trybie manualnym, by było widać różnicę. Przed Golfem wreszcie wszystko widać, światła świecą jak powinny a żona szczęśliwa. Jeszcze zdjęcie na drogowych i spis materiałów.


Bi - Xenon D2S - Osram Cool Blue Intense 6000K.
Drogowe (lub do mrugania) H7 - Osram Cool Blue Intense. By w miarę pasowały do xenonów.
Zregenerowane odbłyśniki podesłał Pan Hubert Cugier, za co mu dziękuję.
Reszta pracy moja z czego jestem dumny, bo przed samochodem jest znów jasno i możemy się w  pełni cieszyć z oświetlenia xenonowego i w pełni doceniać jego zalety.

4 komentarze:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajna robota. Różnica widoczna na wyciągnięcie ręki. Super! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Sam planuję regerancję, sprowadzam samochód z usa i będę próbowal to zrobić.

  Dzięki https://driveusa.pl/

  OdpowiedzUsuń
 4. Wow, niesamowita transformacja. blog pokazuje krok po kroku co zrobić. Świetnie się czyta!

  OdpowiedzUsuń

Proszę komentować artykuły. Proszę nie robić wycieczek osobistych do innych komentujących. Proszę nie reklamować swoich stron w komentarzach. Takie komentarze będą usuwane, a nagminne niestosowanie się do próśb spowoduje zaostrzenie dodawania komentarzy.